Sun. 2/13/11
Feb. 14-21 Schedule
Mon. Feb. 14, 2011
Cushing @ Brewster Academy, 4:30 pm
Berkshire @ Millbrook, 5:15 pm
Darien HS @ Greenwich, 5:15 pm (S)
Tues. Feb. 15, 2011
Kingswood-Oxford @ Choate, 5:00 pm
Wed. Feb. 16, 2011
Millbrook @ Canterbury, 2:00 pm
Hotchkiss @ Kent, 2:30 pm
Westminster @ Taft, 2:30 pm
St. Mark's @ Pomfret, 2:30 pm
Williston-Northampton @ Northfield - Mt. Hermon, 2:45 pm
BB&N @ St. Paul's, 2:45 pm
Brooks @ Groton, 3:00 pm
Lawrence Academy @ Middlesex, 3:00 pm
Pingree @ Dana Hall, 3:30 pm
Vermont Academy @ Holderness, 4:00 pm
Exeter @ Tabor, 4:00 pm
Governor's @ Rivers, 4:00 pm
Kents Hill @ NYA, 4:00 pm
Milton @ St. George's, 4:00 pm
Southfield @ New Hampton, 4:00 pm
Greenwich @ Gunnery, 4:15 pm
Noble & Greenough @ Andover, 4:30 pm
Berkshire @ Choate, 4:30 pm
Brewster Academy @ Loomis-Chaffee, 4:30 pm
Hebron @ Proctor, 4:30 pm
Tilton @ Kimball Union, 4:30 pm
Deerfield @ Cushing, 5:15 pm
Kingswood-Oxford @ Rye Country Day, 5:15 pm
Berwick @ Winsor, 6:00 pm
Thurs. Feb 17, 2011
Summit HS @ Rye Country Day, 5:15 pm (S)
Fri. Feb. 18, 2011
Kents Hill @ Hebron, 4:00 pm
Vermont Academy @ Proctor, 4:00 pm
New Hampton @ Exeter, 4:15 pm
Andover @ Milton, 5:00 pm
Newton Country Day @ Berwick, 5:00 pm
Middlesex @ Brooks, 5:00 pm
Rice @ Kimball Union, 5:30 pm (S)
Lawrence Academy @ BB&N, 5:45 pm
Thayer @ NYA, 6:00 pm
St. Paul's @ Southfield, 6:00 pm
Sat. Feb. 19, 2011
Thayer @ Kents Hill, 11:00 am
Pomfret @ Cushing, 1:00 pm
St. Mark's @ BB&N, 1:30 pm
Winsor @ Portsmouth Abbey, 1:30 pm
Kingswood-Oxford @ Kent, 2:00 pm
Tabor @ Brooks, 2:00 pm
Choate @ Taft, 2:00 pm
Governor's @ Lawrence Academy, 2:00 pm
Southfield @ Gunnery, 2:00 pm
Rivers @ Proctor, 2:00 pm
St. George's @ Groton, 2:30 pm
New Hampton @ Hebron, 2:30 pm
Winchendon @ Canterbury, 3:00 pm
Middlesex @ Pingree, 3:00 pm
Rice @ NYA, 3:15 pm (S)
Vermont Academy @ Tilton, 3:30 pm
Noble & Greenough @ St. Paul's, 3:30 pm
Deerfield @ Hotchkiss, 3:30 pm
NEWHL @ Holderness, 3:45 pm (S)
Brewster Academy @ Milton, 4:00 pm
Loomis-Chaffee @ Williston-Northampton, 4:00 pm
Exeter @ Northfield - Mt. Hermon, 4:00 pm
Williston-Northampton @ Deerfield, 4:15 pm
Westminster @ Berkshire, 5:00 pm
Mon. Feb 21, 2011
New Hampton @ Holderness, 3:45 pm
Sun. 2/27/11
2011 Playoff Matchups
Quarterfinals -- Wed. March 2 at campus sites
(except as noted).
Please check back for updates on starting times.
Div. I
#8 Loomis @ #1 Westminster, 3:00 pm
#7 Brewster @ #2 Nobles, 3:30 pm
#6 Tabor @ #3 Choate, 3:30 pm
#5 Berkshire @ #4 Lawrence, 3:30 pm
Div. II
#8 Thayer @ #1 Governor’s, 5:15 pm
#7 Millbrook vs. #2 Rivers (4:30 pm -- game at Williston)
#6 Proctor vs. #3 Canterbury (2:00 pm -- game at Loomis)
#5 Middlesex @ #4 Southfield, 3:00 pm
Semifinals -- Sat. March 5 at Phillips Andover
Div. II
11:50 am -- 1/8 vs. 4/5 winners
2:00 pm -- 3/6 vs. 2/7 winners
Div. I
4:00 pm -- 1/8 vs. 4/5 winners
6:00 pm -- 3/6 vs. 2/7 winners
Finals -- Sun. March 6 at Phillips Andover
11:00 am – Div. II Champoionship Game
1:00 pm – Div. I Championship Game
Mon. 2/21/11
Final Week's Schedule
Mon. Feb. 21, 2011
New Hampton School @ Holderness, 3:45 pm
Kents Hill @ Hebron, 6:00 pm
Wed. Feb. 23, 2011
Proctor @ Tilton, 1:30 pm
Taft @ Berkshire, 2:30 pm
Kent @ Gunnery, 2:30 pm
Pomfret @ Milton, 2:45 pm
Loomis-Chaffee @ Northfield - Mt. Hermon, 3:00 pm
Hotchkiss @ Choate, 3:00 pm
Kimball Union @ New Hampton School, 3:00 pm
Groton @ Thayer, 3:15 pm
St. Mark's @ Brooks, 3:30 pm
Portsmouth Abbey @ EIL Tournament
Westminster @ Andover, 4:00 pm
Cushing @ Tabor, 4:00 pm
Holderness @ Kents Hill, 4:00 pm
St. George's vs. St. Paul's, 4:00 pm (@ Groton School)
Winchendon @ Exeter, 4:00 pm
Williston-Northampton @ Deerfield, 4:15 pm
BB&N @ Middlesex, 4:15 pm
Rye Country Day @ Millbrook, 4:30 pm
Berkshire @ Hotchkiss, 4:30 pm
Governor's @ Noble & Greenough, 5:00 pm
Lawrence Academy @ Rivers, 5:00 pm
Kingswood-Oxford @ Greenwich, 5:15 pm
Stanstead College @ Brewster Academy, 7:00 pm
Fri. Feb. 25, 2011
Brewster Academy @ Northfield - Mt. Hermon, 3:45 pm
Rivers @ Southfield, 3:45 pm
Holderness @ St. Paul's, 4:30 pm
Winchendon @ Williston-Northampton, 5:00 pm
Thayer @ BB&N, 6:00 pm
Sat. Feb. 26, 2011
Southfield @ Greenwich, 12:00 pm
NYA @ Hebron, 12:00 pm
Cushing @ Choate, 1:00 pm
Northfield - Mt. Hermon @ Proctor, 1:30 pm
Andover @ Exeter, 2:00 pm
Milton @ Noble & Greenough, 2:00 pm
Thayer @ Tabor, 2:00 pm
Governor's @ Brooks, 2:00 pm
St. Mark's @ Groton, 2:00 pm
St. George's @ Middlesex, 2:00 pm
Kimball Union @ Vermont Academy, 2:30 pm
Kent @ Westminster, 2:30 pm
Canterbury @ Gunnery, 2:30 pm
Lawrence Academy @ St. Paul's, 2:30 pm
Tilton @ Rivers, 3:30 pm (S)
Deerfield @ Loomis-Chaffee, 4:00 pm
New Hampton School @ Kents Hill, 4:00 pm
Kingswood-Oxford @ Millbrook, 4:00 pm
Winchendon @ Pomfret, 4:00 pm
Hotchkiss @ Taft, 4:30 pm
Berkshire vs. Brewster, 7:00 pm (@ Holy Cross)
Sat. 2/19/11
Current Standings
Here are the girls NEPSIHA standings, heading into the games of Sat. Feb. 19th.
Div. I
1. Westminster – 3
2. Nobles – 8
3. Choate – 11
Lawrence – 11
5. Berkshire – 16
6. Brewster – 19
7. Tabor -21
8. Winchendon – 26
9. Loomis – 27
10. Williston – 31
11. Hotchkiss – 34
Div. II
1. Canterbury – 14
Governor’s – 14
3. Rivers – 16
4. Southfield – 21
5. Middlesex – 22
6. Millbrook – 33
7. Proctor – 35
8. Thayer – 37
9. Hebron – 40
10. Brooks – 41
KUA – 41
Fri. 2/11/11
Prep Schedule for Whalerfest
It’s in the low thirties and clear in East Hartford, Conn. this afternoon -- perfect weather for the Whalerfest’s slate of prep games today.
Tomorrow will be a little warmer, with a predicted high of 36 degrees and a 30 percent chance of snow.
There are some meaningful matchups with playoff implications – on both the boys’ and girls’ sides. The Westminster girls vs. the Choate girls tomorrow at 4:00 pm is a matchup of the #1 and #2 teams, respectively. Westminster is 11-0-0 in league play (16-1-0 overall) while Choate is 12-2-0 in league play (15-2-0 overall). The boys follow right after in what should be a good tilt. In the only previous meeting between the two schools this season, Westy traveled down to Choate on Dec. 8 and, trailing 4-3 in the third, struck for a pair of late third period goals to sneak away with a 5-4 win.
Friday 2/11/11
4:00- Cushing Girls vs. Hotchkiss Girls
6:00- Cushing Boys vs. Canterbury Boys
Sat. 2/12/11
10:00am-Kingswood-Oxford Boys vs. Vermont Academy Boys
4:00pm-Westminster Girls vs. Choate Girls
6:00pm-Westminster Boys vs. Choate Boys
Thursday 2/17/11
7:00pm- Gunnery Boys vs. Loomis Boys
For more about the Whalerfest, which takes place in 40,000-seat Rentschler Field in East Hartford, please follow this link.
Sun. 2/6/11
Feb. 7-14 Schedule
Mon. Feb. 7, 2011
Milton @ Lawrence Academy, 4:15 pm
Portsmouth Abbey @ St. George's, 4:30 pm
Middlesex @ Groton, 5:00 pm
Dana Hall @ Pingree, 5:00 pm
NEWHL @ Brooks, 6:30 pm (S)
Wed. Feb. 9, 2011
Canterbury @ Kent, 2:00 pm
Proctor @ Brewster Academy, 2:30 pm
Millbrook @ Gunnery, 2:30 pm
Tilton @ Vermont Academy, 3:00 pm
Choate @ Williston-Northampton, 3:00 pm
Milton @ St. Mark's, 3:00 pm
Middlesex @ St. Paul's, 3:00 pm
Southfield @ Winchendon, 3:00 pm
Kimball Union @ Exeter, 3:00 pm
Newton Country Day @ Dana Hall, 3:30 pm
Brooks @ Holderness, 3:45 pm
Pomfret @ Berkshire, 4:00 pm
Loomis-Chaffee @ Hotchkiss, 4:00 pm
Governor's @ Thayer, 4:00 pm
BB&N @ St. George's, 4:00 pm
Kents Hill @ New Hampton School, 4:00 pm
Berwick @ Hebron, 4:15 pm
Greenwich @ Taft, 4:30 pm
Kingswood-Oxford @ Northfield - Mt. Hermon, 4:30 pm
Portledge School @ Rye Country Day, 4:30 pm
Westminster @ Deerfield, 4:30 pm
Andover @ Tabor, 5:00 pm
Lawrence Academy @ Cushing, 5:30 pm
Groton @ Noble & Greenough, 5:30 pm
Winsor @ Pingree, 5:45 pm
Thurs. Feb. 10, 2011
St. Mark's @ St. Paul's, 5:15 pm
Fri. Feb. 11, 2011
Tilton @ St. Paul's, 4:00 pm
Taft @ Greenwich, 4:30 pm
Dana Hall @ Winsor, 4:45 pm
Andover @ Governor's, 5:00 pm
Newton Country Day @ Portsmouth Abbey, 5:00 pm
Cushing @ Rivers, 5:30 pm
NE Jr. Falcons @ Williston-Northampton, 6:00 pm (S)
NYA @ Kimball Union, 6:00 pm
Proctor @ Southfield, 6:00 pm
Loomis-Chaffee @ Westminster, 6:30 pm
NEWHL @ Vermont Academy, 7:00 pm
Noble & Greenough @ BB&N, 7:00 pm
Sat. Feb. 12, 2011
Thayer @ Lawrence Academy, 1:00 pm
Brewster Academy @ Exeter, 1:30 pm
Proctor @ Holderness, 1:30 pm
Taft @ Hotchkiss, 2:00 pm
Milton @ Middlesex, 2:00 pm
St. Paul's @ Governor's, 2:30 pm
Gunnery @ Kingswood-Oxford, 2:30 pm
Williston-Northampton @ Kimball Union, 3:00 pm
Winchendon @ Kents Hill, 3:00 pm
St. George's @ Brooks, 3:00 pm
Rivers @ St. Mark's, 3:00 pm
NYA @ Pingree, 3:00 pm
Berkshire @ Deerfield, 3:15 pm
Kent @ Millbrook, 4:00 pm
Pomfret @ Tabor, 4:00 pm
Choate @ Westminster, 4:00 pm (@ Rentschler Field; East Hartford, CT)
Cushing @ Northfield - Mt. Hermon, 4:30 pm
Canterbury @ Hebron, 7:00 pm
Sun. Feb. 13, 2011
Canterbury @ Kents Hill, 12:00 pm
Winchendon @ Hebron, 1:00 pm
Mon. Feb. 14, 2011
Cushing @ Brewster Academy, 4:30 pm
Berkshire @ Millbrook, 5:15 pm
Darien HS @ Greenwich, 5:15 pm (S)
Wed. 2/2/11
Girls Prep Rankings
If the regular season were to end today, this is how the seeding would appear for the postseason.
Calculations are up to date through this morning (Wed. Feb. 2).
Div. I
1. Westminster – 3
2. Choate – 7
3. Nobles – 10
4. LA – 13
5. Berkshire – 15
6. Brewster – 18
7. Tabor – 22
8. Winchendon – 24
9. Loomis – 27
10. Hotchkiss – 32
Williston – 32
12. Pomfret – 36
St. Mark’s – 36
14. Milton – 37
15. Taft – 42
16. Cushing – 43
17. Deerfield – 45
18. BB&N – 48
19. Andover – 54
Exeter -54
NMH – 54
22. St. Paul’s – 55
23. Kent – 58
Div. II
1. Rivers – 14
2. Governor’s – 16
3. Canterbury – 18
4. Southfield – 25
5. Millbrook – 26
6. Proctor – 29
7. Thayer – 33
8. Hebron – 35
9. Middlesex – 36
10. Gunnery – 48
11. Kimball Union – 51
12. K-O – 52
13. Brooks – 53
14. Holderness – 58
Vermont – 58
16. Tilton – 59
Pingree – 63
18. New Hampton – 64
Newton CD – 64
20. St. George’s – 67
21. Greenwich – 68
22. Groton – 73
23. Berwick – 80
24. Kents Hill – 84
NYA – 84
26. P. Abbey – 97
Rye CD - 97