The Inside Word since '96
 
 

3/8/09

Championship Sunday:
Nobles, Governor's 2009 Champs


Div. I Championship Game: 

Nobles 4, Lawrence 1. 

Senior Kelly Cooke scored a pair for Nobles.

Div. I Tournament MVP: Kelly Cooke.


Div. II Championship Game:  

Governor's 4, Southfield 0. 

Sophomore Alex Carpenter scored all four goals in this one  

Div. II Tournament MVP: Alex Carpenter.



3/7/09

Saturday's Semifinals

Div. I

Lawrence 3, Choate 2  (final -- 3 OTs)

Senior Nicole Bartlett scores the game winner with three minutes left in third overtime and Lawrence moves on to tomorrow's title game. 

Nobles 1, Loomis 0 (OT) -- A goal by senior Kelly Cooke 19 seconds into overtime lifted Nobles to tomorrow's title game.


Div. II


Southfield 5, Rivers 3 (final)
Southfield, behind a hat trick from senior Katy Picarello, KO'd #1 seed Rivers, 5-3.

Governor's 4, Greenwich 3 (final) 
Sophomore Alex Carpenter led the way with two goals and an assist.



 


3/4/09

Wed. March 4 Quarterfinal Results
& Semifinal Schedule

Div. I

Quarterfinals:
Wed. March 4, 2009

@ (#1) Nobles 6, (#8) Exeter 0
(#5) Loomis 2 @ (#4) Brewster 1 (game played at Phillips Andover)

(#7) Choate 2 @ (#2) Westminster 1
@ (#3) Lawrence 2,  (#6) Tabor 0

Semifinals:
Sat. March 7, 2009 @ Dexter-Southfield

#1 Nobles vs. #5 Loomis, 2:00 pm
#3 Lawrence vs. #7 Choate, 4:00 pm

Championship Game:
Sun. March 8, 2009 @ Dexter-Southfield, 12:30 pm


Div. II

Quarterfinals:
Wed. March 4, 2009

@ (#1) Rivers 8, (#8) NYA 0
(#5) Southfield 1 @ (#4) Hebron 0 (game played at Exeter)
@ (#2) Governor’s 7, (#7) Proctor 0
(#6) Greenwich 3 @ (#3) Thayer 2 (OT) (game played at Loomis)

Semifinals:
Sat. March 7, 2009 @ Dexter-Southfield

#1 Rivers vs. #5 Southfield, 10:00 am
#2 Governor’s vs. #6 Greenwich, 12:00 pm


Championship Game:
Sun. March 8, 2009 @ Dexter-Southfield, 10:30 pm



3/1/09 updated 3/3/09

Prep Playoff Matchups

Here is the schedule for Wednesday:

Div. I


Quarterfinals:
Wed. March 4, 2009

#8 Exeter @ #1 Nobles, 3:30 pm
#5 Loomis vs. #4 Brewster, 4:15 pm (@ Phillips Andover Academy)

(Winners to meet in first semi -- Sat. 3/7/09, 2:00 pm @ Dexter-Southfield) 

#7 Choate @ #2 Westminster, 2:30 pm
#6 Tabor @ #3 Lawrence, 3:15 pm

(Winners to meet in second semi -- Sat. 3/7/09, 4:00 pm @ Dexter-Southfield) 



Div. II

Quarterfinals:
Wed. March 4, 2009

 #8 NYA @ #1 Rivers, 4:00 pm
#5 Southfield vs. #4 Hebron, 4:30 pm (@ Phillips Exeter Academy)

(Winners to meet in first semi -- Sat. 3/7/09, 10:00 am @ Dexter-Southfield) 

#7 Proctor @ #2 Governor’s, 3:30 pm
#6 Greenwich vs. #3 Thayer, 3:00 pm (@ Loomis Chaffee)

(Winners to meet in first semi -- Sat. 3/7/09, 12:00 pm @ Dexter-Southfield) 

-- The prep championship games are Sunday 3/8/09 @ Dexter-Southfield; Brookline, Mass. The Div. II title game will face off at 10:30 am, with Div. I to follow at 12:30 pm.